Kapat
Türkçe English

Yazmak Derken - Feridun Andaç


Yaratıcı yazarlık derslerinde sıklıkla karşıma çıkan sorunlardan biri; katılımcıların yazdıkları metinlerin eksik/aksak/yanlışlarını gösterme, zaman zaman da yazılanları onaylatma istemi…

Oysa, bu derslerde sürekli amaçladığım/sorguladığım şu: Önce iyi bir okur musunuz, nasıl bir okuma yönteminiz var, yazma alışkanlığınız var mı; eğer bunlar yoksa nasıl edinebilirsiniz… Bu türden sorular sorarak, belirlediğim konu/tema ekseninde okuma uğraşımın deneyimlerini dile getirir, yazma çabamın yöntemlerini anlatmayı seçerim. Orada asıl amacım kendilerini görmelerini sağlamaktır. Şunu da sürekli yinelerim: yazdığınız metne karışmam, o sizi ilgilendirir. Ben asıl bir metni yazmak için neler gerekli, nasıl çalışmalar yapmalı, hangi süreçlerden geçmeli, ritüelleriniz neler olmalı, hangi enstrümanları nasıl kullanmalısınız, diğer sanat disiplinleriyle nasıl/ne tür bir bağ/iletim kurmalısınız; sunduğum okuma (yazar okuma) listesi ile film izleme programını ne tür bir yöntemle okuyup/izleyip notlar almalısınız…gibi bilgiler verir, deneyimlerimi paylaşırım.

Sadakat, Tutku, Bağlılık

Şunu da en başta söylerim: Buradan yazar doğmaz, olunmaz. Ama nasıl bir okur olduğunuzu keşfeder, iyi okuma yöntemi edinerek yazma alışkanlığı kazanabilirsiniz. Tek koşul: Size getirip sunduklarımı, önerdiklerimi gerçekleştirebilmek için sadakatla/tutku ve bağlılıkla çaba göstermeniz.

Bütün bu çalışmaların yazma isteğini artırabileceği gibi, onlara esin verebileceğini, nereden/nasıl/niçin yararlanabileceğinin yolunu/yordamını göstermemin yazdıkları bir metni düzeltmekten daha önemli olduğunu vurgularım.

Giderek çoğalan bu tür atölyelerde yapılagelenleri duydukça şaşırmadan da edemiyorum doğrusu. Hele hele oturup “yaratıcı yazarlık kitabı” yazmaya soyunanları, insanlara kurallar gösterip bilgiççe edalar takınmalarını hiç anlamış değilim.

Bu atölye çalışmalarını 1990’dan beri sürdüren biri olarak; şunun da altını sıklıkla çizerim: yazmak salt sezgiyle olan bir şey değildir; bilgi gerektirir, yazmak başka yazarların yazdıklarından öğrenilir. Aksi olsaydı eğer iyi bir dilbilgisi kitabı yazarı veya iyi bir çevirmen iyi bir yazar/romancı olurdu.

İyi Bir Okur Olmadan Asla!

İşte bunun için tek yol da iyi bir okur olmaktır. Sonrası ise; iyi bir terzinin elbise dikmesi, iyi bir aşçının lezzetli yemek yapmasına benzer.

Okudukça yazarak, yazdıkça okuyarak kendinizi geliştirebilirsiniz ancak.

Yazan her insan kendi kurallarını kendi yaratır. Bu nedenledir ki yazan birinin en temel işi/uğraşı sözcüklerledir. İşte bu yüzden sözlük ve sözcük okuma bilgisi/sabrı/becerisi olmadan yazıda yol almak mümkün değildir, bence! Bir dil kuracaksanız eğer sözcüklerledir işiniz.

Terzinin ve aşçının el hünerini geliştiren malzemesinin ne/ler olduğunu bilmesi kadar, onları nerede/nasıl kullanabileceğinin de yetisine sahip olmasıdır aynı zamanda.

Yazıda yolculuğun bir zaman uğraşı olduğundan da söz ederken; sık sık edebî akrabalık/kurucu yazarlar/kurucu anlatılar…gibi kavramların altını çizerek örnekler veririm.

Başlama noktası için bunların gerekliliğine değinirken de; birçok yazarın yazma serüvenini dillendiririm. Öncelikle de; Joyce Carol Oates’ın “Bir Yazarın İnancı” (*) kitabını başucu kitaplarının arasına yerleştirmelerini isterim atölye katılımcılarımın.

Üniversitede yaratıcı yazarlık dersleri de veren Oates’ın yazmak/okumak üzerine yazdığı denemelerini bir araya getirdiği bu kitabını okuduğumda, bunun Türkçeye kazandırılmasını istemiş, Elif Erten’e de çevirmesini önermiştim. Yayıncım kitabı yayın programına aldığında da, “Yazmak Nasıl Öğrenilir?” diye bir “sunuş” yazmayı gerekli görmüştüm.

Bir okur olarak Oates’ın kitabından bize yansıyan; bir yazarın okuma biçimidir. Orada neyi/nasıl/niçin okuduğunu görürüz. Ama gözden kaçmaması gereken bir önemli yan da, onu yazmaya yönelten koşullar…Ve o okumalarda adım adım ilerlerken kendisini keşfedişine de tanık oluruz.

İşte yazmak derken; işe asıl kendimizi keşfederek başlamalıyız düşüncesini öne almaktan söz ediyorum.

Evet, evet; dönüp bakın kendinize. Ama okuyarak görün, neleri/nasıl yaşıyorsunuz, okumayı/yazmayı hayatınızın merkezine koyabilecek misiniz? Ve sizi karşılayan daha birçok soru/soruna açık mısınız?

Eminim ki okudukça bunların da yanıtlarını arayarak yol alacaksınız. Çünkü, yazmak bitmeyen bir yolculuktur.

(*) Bir Yazarın İnancı/Yaşam, Zanaat, Sanat; Joyce Carol Oates; Çev.: Elif Erten, 2011, Kavis Kitap, 168 s.

Feridun Andaç – edebiyahaber.net (17 Aralık 2013)


Salı Şiiri 0022
Salı Şiiri

Yedi şiir severin yazdıklarından oluşan Salı Şiiri.
İnsan ha deyince şiir yazamaz biliyoruz. Hele ki biz her yazılanın şiir olduğunu da iddia etmiyoruz. Sadece yazdık diyebiliriz. Harfler, heceler, kelimeler günlerce içimizde dile gelmek için bekledi. Uzun soluklu yolculuğumuz bir yıl sürdü. Temmuz 2019’da başlayıp 2020’nin yazına kadar şiirleştik. Bizleri bir araya getiren aslında bir sesti. Bu yolcuğa çıkmamızı isteyen sesin bizi şiire götüreceğini bildiğimiz için sese kulak verdik. Sesin şiir dışında zaten söylediği hiçbir şey yoktu. Belki sizler de birgün bu ses ile şiir yolculuğuna çıkarsınız.
Yedi Şiir Sever: A. Selim O., 0Fulya Eyilik, Kübra Semetay, Osman Alp Denizler, Saniye Kısakürek, Sevda Akdağ, Zeynep Yolcu

20,00 TL
Feridun Andaç ile Yaratıcı Yazarlık Atölyesi 0030
Feridun Andaç ile Yaratıcı Yazarlık Atölyesi

YARATICI  YAZARLIK DERSLERİ BAŞLANGIÇ SEVİYE

Edebi  Bellek Çalışmaları
16 Aralık - 10 Şubat (30 Aralık ara)
Perşembe Akşamları
Saat: 20:00 - 22.00

Yeni
Feridun Andaç ile Cumartesi Edebiyat Okumaları 0018
Feridun Andaç ile Cumartesi Edebiyat Okumaları

Bir yazar bir/yapıttan yola çıkarak kendi yazarınıza dönük okuma yolculuğu için bir adım olabilecek okumalara kapı aralıyor Feridun Andaç. Kendi yazarlarıyla süren “yazar okuma” uğraşının yolunu/yordamını, deneyimini sizinle paylaşmak istiyor.
Cumartesi 11:00 - 13:00

Yeni
Feridun Andaç ile Cuma Edebiyat Okumaları 0028
Feridun Andaç ile Cuma Edebiyat Okumaları

Edebiyat Okumaları
27 Aralık - 8 Şubat
Cuma Günleri: 12:00 - 14:00

Human Design İnsan Tasarımı'nın Tamamlayıcı Kitabı Farklılaşma Bilimi 0028
Human Design İnsan Tasarımı'nın Tamamlayıcı Kitabı Farklılaşma Bilimi

Human Design - İnsan Tasarımının Tanımlayıcı Kitabı Farklılaşma Bilimi

Hayatınızın En Sıra Dışı Yolculuğuna Çıkmaya Hazır mısınız? Size kendi Kullanım Kılavuzunuz verilse ne yaparsınız? Onu okur musunuz? Verdiği bilgileri hayatınızı değiştirmek için kullanır mısınız? Yoksa komodininizin üstünde açılmadan kalır mı? İnsan Tasarımı Sistemi böyle bir Kullanım Kılavuzudur. Bu bir inanç sistemi değildir – bu nedenle inanacak bir şey yoktur. Bu somut bir harita ve kendinizi fark edebileceğiniz/anlayabileceğiniz mantıksal bir yöntemdir. Bu kitapta açıklanan basit teknikleri deneyerek, hayatı kendiniz gibi, özgün olarak yaşamanın yolunu açarsınız

95,16 TL115,00 TL
%17
Human Design Analizi 009
Human Design Analizi

Human Design bir farkındalık aracı, kendinizin haritasıdır. Doğu ve Batı Astrolojisi, I Chinq, Kabala, Çakra Sistemlerinin bir sentezidir. Human Design Harita Analizi esnasında kişi tüm şartlanmaların ötesinde kendi doğasını yeniden hatırladığında onunla tekrardan uyum içinde yaşama ve yaşam amacını ortaya koyma şansına sahip olur.

750,00 TL
Macbook Air Pro 13 13.3-14 Inç Laptob Çantası 008 0023
Macbook Air Pro 13 13.3-14 Inç Laptob Çantası 008

MacBook Air, MacBook Pro, Retina ekranlı MacBook Pro, diğer 13-13.3-14 inç Ultrabook, Laptop ve Notebooklar için zarif ve şık tasarım Evraklarınız için de kullanabilirsiniz.

110,00 TL
Darshana Mathews ile Human Design Tanıtım Etkinliği (Video Sınıf) 5
Darshana Mathews ile Human Design Tanıtım Etkinliği (Video Sınıf)

10 Aralık 2019 tarihinde Darshana Mathews'in verdiği Human Design tanıtım etkinliğinin video formatı

0,00 TL
Kitap/Defter/Telefon/Organizer 0012
Kitap/Defter/Telefon/Organizer

Kitap/Defter/Telefon/Organizer
Kırmızı, Siyah, Kahve, Pudra renklerinde
Boy: 25 cm
En: 35 cm
2 adet Cep
1 adet Kitaplık Cep
1 adet telefonluk Cep
1 adet Kalemlik
1 adet Kartlık

135,00 TL
Prof. Dr. Hanna Nita Scherler ile Gestalt Bakış Açısı ile Değişim-Dönüşüm Video Sınıf 0033
Prof. Dr. Hanna Nita Scherler ile Gestalt Bakış Açısı ile Değişim-Dönüşüm Video Sınıf

Prof. Dr. Hanna Nita Scherler ile Gestalt Bakış Açısı ile Değişim-Dönüşüm
14 Haziran Pazar dersi video kaydı.

0,00 TL
Human Design (Tasarımını Yaşamak) Rehberi Eğitimi Erken Ödeme 0022
Human Design (Tasarımını Yaşamak) Rehberi Eğitimi Erken Ödeme

DARSHANA MATHEWS İLE
HUMAN DESIGN (TASARIMINI YAŞAMAK) REHBERİ EĞİTİMİ
(HUMAN DESIGN LIVING YOUR DESIGN GUIDE TRAINING)
TARİHLER 10 Şubat - 23 Haziran
Perşembe akşamları 20:00 - 22:00

Yeni
Uluslararası Human Design Okulu Eğitmeni Darshana Mathews  ile Sertifikalı Human Design Temel Eğitimleri 011
Uluslararası Human Design Okulu Eğitmeni Darshana Mathews ile Sertifikalı Human Design Temel Eğitimleri

Uluslararası Human Design Okulu Eğitmeni Darshana Mathews ile Sertifikalı Human Design Temel Eğitimleri
3 Bölüm

Living Your Design - Tasarımını Yaşamak
23 Şubat 2022 - 13 Nisan 2022 arası 

Rave ABC
20 Nisan 2022 - 1 Haziran 2022 arası

Rave Cartography
8 Haziran 2022 - 21 Eylül 2022 (Ağustos Ayı Tatil)

Çarşamba Akşamları: 20:00 - 22:00

Yeni

Butik Global © 2021 | Bu site RGS Yazılım® E-ticaret Yazılımı ile hazırlanmıştır