Kapat
Türkçe English

Alkali Beslenme - Alkali Mutfak


ALKALİ BESLENME, ALKALİ MUTFAK

Son günlerde üzerinde çok konuşulan alkali beslenme, Dengeli beslenmenin matematiği, vücudun anatomisine en uygun  formülüdür.  Bugün Dünya Sağlık Örgütü de sağlık kavramını kişinin bedenen, zihnen ve ruhen tam bir iyilik halidir diye tanımlayarak aslında denge halinin önemini vurgulamaktadır.

DENGE” günümüzde tekrar değer kazanan bir kelimedir. Yaşamamızın her dönem ve ânında hem zihnimiz, hem ruhumuz hem de bedenimiz dışarıdan gelen etkilere karşı kendisini dengeleyebilmek adına büyük uğraşlar vermektedir.  Yaşamın her noktasında, her durumunda olduğu gibi kan asit-baz du- rumunda da denge en önemli unsurdur. Bu dengeyi korumanın % 60-65 şini ağırlıklı alkali atık bırakan besinlerle beslenme %35-40 kı ise oksijen kullanımı arttırma ve yaşam koşullarını iyileştirerek alkali yaşamamak oluşturur.

Vücut pH dengemiz 7,35- 7,45 değerleri arasında, çok az alkali yöndedir. Vücudunun pH dengesi 7,35-7,45 de°erleri arasında olan bir kişi sağlıklı bir kişidir. Bu dengeyi bozmamak için günlük beslenmesinin alkali ağırlıklı olması gerekmektedir.

Sağlıklı bir kişi için günlük beslenmesinin, %60 alkali, %40 asidik besinlerden oluşması, vücut dengesini korumak adına yeterlidir. Ancak giderek kirlenen hava, artan trafiğin getirdiği eg- zoz, yaşam şartlarının oluşturduğu olumsuz koşullar, çevre kirliliği karşısında, günlük beslenme planının %70 alkali, %30 asidik be- sinlerden oluşturulması tavsiye edilir. Bunun tam tersi, vücut dengesi gereğinden fazla alkali yöndeyse, günlük beslenmenin %50 alkali, %50 asidik olarak düzenlenmesi gerekir.

Vücutta sindirimleri sırasında asit atık yükü bırakan besinler asidik besinlerdir. Genel olarak içeriğinde ağırlıklı fosfor, kükürt, krom, çinko, sülfür mineralleri taşıyan besinler asidiktir denilebilir. Bu mineralleri taşıyan besinler sindirimleri sırasında girdikleri bileşimlerde asit atık bırakır.

Sindirim sisteminizi zorlamayacak, yormayacak alkali besinler tahmin ettiğiniz gibi sindirim sırasında girdikleri bileşimlere alkali atık yükü bırakan besinlerdir. Genel olarak ağırlıklı kalsiyum, magnezyum, potasyum, sodyum gibi alkali mineralleri içeren besinler alkali besin- lerdir. Ayrıca antioksidan olan tüm besinler alkalidir.

 

NEDEN DAHA ÇOK ALKALİ ATIK BIRAKAN BESİNLERLE BESLENMELİYİZ?

Soluduğumuz hava giderek kirlendiği ve oksijen değerleri azaldığı için,

Ağır metal atıklar, atılan plastik atıklar, kullanılan kimyasallar yüzünden kirlenen çevre faktörleriyüzünden,

Kimyasal tarım teknikleriyle hızla artan dünya nfusuna cevap verebilmek ve ekonomik kazanç sağlamak üzere sağlıksız üretilen besin maddelerini tüketmek zorunda kaldığımız için,

 Kazanç peşinde koşan gıda sanayicileri, zararlı katkı maddelerine ağırlık vererek maliyetlerini düşürmeye çalıştıkları için,

 Yaşam koşulları ve ekonomik koşulllar karşısında artan stress yükü nedeniyle,

 Spor yapmadığımız için,

 Uzun saatler trafikte beklemek veya araç sürmekten yoğun egzoz gazı alımıyla karşı karşıya kaldığımız için,

 Kirlenen deniz ve çiftliklerde üretilen deniz balıklarını yemek zorunda bırakıldığımız için,

 Vakitsizlikten yakınarak evde yemek yemeyi bırakıp dışarda hazır gıdalar ya da fast-food gıdalarla beslenmeyi tercih ettiğimiz için

Kendimize sağlığımıza değer vermeyi unutup adam sendeci  olmayı benimsediğimiz için,

Sigara alkol uyuşturucu, bilinçsiz ilaç kullanımı giderek arttığı için,

Her gün ve her sene başka bir tehlikeli hastalıkla yüzyüze geldiğimiz ve hastalıkların genç nesillere kadar inme arsızlığı yüzünden,

Doğada olmayı, doğal olanı korumayı ve tercih etmeyi es geçtiğimiz için,

Modern yaşamın gereklilikleri dolayısıyla fazla elektromanyetik dalgalar, radyasyonla karşı karşıya kaldığımız için.

DAHA ENERJİK, DAHA CANLI, DAHA MUTLU, DAHA SAĞLIKLI, DAHA ZAYIF VE DAHA GENÇ olmak için.

 

ALKALİ BESLENME ALKALİ MUTFAKLA BAŞLAR

Mutfağınızda yapacağınız en büyük değişim, hazır gıdalardan, konservelerden, sodalı, kolalı içeceklerden, hazır atıştırmalıklardan üzerinde az yağlı yazan ürünlerden kurtulmak olacaktır.

Sonra tüm plastik kapları bir daha asla kullanmamak üzere kaldırın. Plastikler doğa için olduğu kadar insanlar için de zararlıdır. Plastik kaplar yerine cam kavanozlar, kaplar ve cam şişeleri tercih edin.

Plastik kaplardan kurtulduktan sonra sıra insan sağlığını olumsuz etkileyen temizlik malzemelerine bir daha elinizi sürmemek üzere karton kutulara koyun ve çevreci kurumlara teslim edin. Doğal sabun, doğal elma sirkesi, saf karbonat temizlikde en büyük yardımcınız olacak doğal temizleyicilerdir.

Sıra geldi bir zamanlar sağlıklı olduğunu düşündüğümüz ve özellikle az yağ kullandırdığı için tercih ettiğimiz  tencere ve tavaları (hele çizilmiş olanları), bir daha kullanmamak üzere kaldırın. Çelik tencere ve tavaları tercih edin.

Buzdolabınızda kullanılmak üzere bekleyen kötü yağları (doymuş yağlar – , margarin vb) imha edip yerine iyi yağları- sızma zeytin yağı, ketentohumu yağı, susam yağı, hindistan cevizi yağı koyun.

Mutfağınızda bulunan fritöz, mangal ızgara, ızgara, mikrodalga fırın ve kızartma tavalarını hayatınızdan tamamen çıkarın. Onun yerine buharlı fırınları, buharlı tencereleri, blenderları, kurutucu fırınları koymaya çalışın.

Yukarda belirtilen uygulamalardan hepsini ya da  birini bile yapsanız sağlık hanenize artı bir puan daha eklemiş olursunuz.

ALKALİ MUTFAĞIN TEMELİ BESİN GRUPLARININ KOMBİNASYONU

Optimum sağlık için makro besinler (karbonhidratlar, proteinler, yağlar) ile mikro besinler (vitaminler, mineraller, su, hava) yeterince ve dengeli tüketilmelidir. Kişiden kişiye ekonomik, kültürel, ekolojik faktörlerle değişse de, makro ve mikro besinler arasında kurulması gereken denge, günlük enerjinin büyük bir kısmının bitkisel kaynaklı sebzeler, meyveler ve çeşitli tahıllardan alınması, daha az bir kısmının hayvansal proteinlerden, daha da azınınsa hayvansal yağ, şeker, ni- şasta ve tuzdan alınmasıyla kurulur.

Ne yediğimiz, nasıl yediğimiz, tükettiğimiz besinlerin kalitesi, ne kadar iyi çiğneyebildiğimiz, yemek yenilen ortam, koşullar ve gıdaların kombinasyonları sindirim sisteminin sağlığını, dolayısıyla genel sağlık durumumuzu büyük oranda etkiler.

Protein, yağ ve karbonhidratların sindirimlerinin değişik sürede, değişik organlarda ve değişik enzimlerle olması sonucu ortaya çıkmış olan besin kombinasyonları konusunda uzmanlarca yapılan araştırmalar henüz sonlanmamıştır.

Işte doğru kombinasyonların bir kısmına göz atalım

 

PROTEİNLER, NİŞASTALI KARBONHİDRATLARLA BİRLİKTE TÜKETİLMEMELİDİR

Proteinlerin, nişastalı besinlerle birlikte tüketilmesi her ikisinin de vücut tarafından sindirilmesini zorlaştırır.

İyi sindirilmeyen proteinler, bağırsaklarda da bulunan bakteriler tarafından çürütülerek, asit yükünü normalden daha yüksek seviyeye çıkartır. Sonuç enflamasyon ve bu gıdalara karşı oluşan alerjidir.

Eti,balığı,mercimeği,nohutu patates, pirinç gibi nişastalı ürünlerle tüketmeyiniz. Kuru fasülye pilav birlikteliğine veda ederek kuru fasülye ya da pilavı tek başına ayrı öğün olarak yeşilliklerle tüketiniz.

 

PROTEİNLER İLE MEYVELER BİRLİKTE TÜKETİLMEMELİDİR

Meyveler karbonhidratlı besin grupla- rının içerisinde yer alır. Meyvelerin sindirimi de aynı karbonhidratlar da olduğu gibi, ağızda başlar ve onikiparmakbağırsağında devam eder.

Meyveler (karbonhidratlar) ve proteinler, vücutta farklı sindirim enzimleriyle parçalanmaktadır. Farklı sindirim enzimlerinin birbirlerini engellemesi sebebiyle, birlikte tüketildiklerinde vücut tarafından iyi sindirilemezler.

Örneğin elma püreli et, ayvalı et, armutlu badem tatlısı, erikli et gibi

 

BİTKİSEL PROTEİNLER İLE HAYVANSAL PROTEİNLER AYNI ÖĞÜNDE TÜKETİLMEMELİDİR

Bitkisel ve hayvansal proteinler, iki farklı protein grubudur; farklı iki karakter içerir ve farklı aminoasit zincirlerin
den oluşur. Farklı aminoasit zincirleride vücutta sindirime girdiğinde, farklı sindirim enzimleri talep eder. Aynı anda salgılanan farklı enzimler birbirlerinin etkilerini azaltacağı veya yok edeceği için besinlerin iyi sindirilmesini önler.

Kıymalı mercimek, etli nohut ile vedalaşma zamanı

 

ŞEKER VE PROTEİN BİRLİKTE TÜKETİLMEMELİDİR

Şeker basit karbonhidrattır. Ağızda başlayan sindirimi onikipar- makbağırsağı ve incebağırsakta devam eder. Şeker, proteinlerle veya başka besinler sindirime girdiğinde şekerin sindirimi için incebağırsağa geçmesi uzar. Bu bekleme süresinde şeker ve şekerli gıdalar fermente (mayalanır) olur. Asit oranı artar.

Maya üretiminin artması, vücutta asit yükünün artması demektir. Bu fazla asit yükü bir dizi rahatsızlık ve tehlikeli hastalıklara neden teşkil edeceği için, protein ağırlıklı yemeklerin hemen sonunda tatlı veya şeker içeren besinler yenmemelidir.

Meyve ve tatlıyı yemeklerden 2 saat önce veya sonra tüketiniz . akşam yemeğinden sonra asla tatlı yemeyiniz.

 

YEMEKLERLE BİRLİKTE SU DAHİL, BİR İÇECEK İÇMEYİNİZ.

Günlük 2,5-3 litre su içmeliyiz. Günlük tüketmemiz gereken su, mutlaka, ama mutlaka, yemeklerden 1-1,30 saat (en az 25 dakika) önce içilmelidir.

Yemeklerle su içmek, mide hacminin büyümesine neden olur. Sonuçta, yemekle tükettiğimiz besinler de
bir miktar su ihtiva eder. Midedeki su miktarı içilen suyla iyice artar. Artan bu hacim, besinlerin midedeki sindirim süresini uzatır. Sindirim süresi uzayan besinler fermente olur ve asit yükleri artar.

 

ALKALİ PİŞİRME TEKNİKLERİ

Kurutma ( özel kurutucu fırınlarda veya güneşte)

Sosta bekletme( marine ederek)

Yumuşatma (masaj yaparak)

Ezme ( blender, sebze öğütücüler, meyve suyu sıkma makineleri ile)

Suda bekletme( filizlendirme)

Buharda

Haşlama

Fırınlama ( önceden ısıılıp sonra ısısı azaltılmış fırınlarda kısa sure)

Işte güzel bir alkali tarif

 

BETA-KAROTEN İÇECEĞİ (Tamamen Alkali)

Servis 2 Kişilik

Hazırlama süresi 10-15 dakika

Malzemeler

2 orta boy havuç (temizlenmiş ve doğranmış)

1 büyük pancar (kabuğu soyulmuş ve doğranmış)

2 kereviz sapı (ince doğranmış)

1 orta boy tatlı kırmızı elma (doğranmış)

isteğe bağlı alkali su

Hazırlanışı

Yıkayıp doğradığınız malzemenizin elma hariç hepsini hızlı blendera ya da katı meyve sıkacağına atın.

Kısa bir süre karışmalarını sağlayın.

Malzemeler birbirine karıştıktan sonra doğranmış elmalarınızı atın ve bir süre daha karıştırın.

Bardaklara boşaltıp servis yapın.


Not: Normal blenderda yaparsanız smooties kıvamında olur.

Saklama Koşulları

Hemen tüketilmelidir.

MİYASE BÜLBÜL

Beslenme koçu, gurme şef, eğitmeni

ALKALİYAŞAM, MUTFAK – ALFA YAYINLARI

 


Human Design Analizi 009
Human Design Analizi

Human Design bir farkındalık aracı, kendinizin haritasıdır. Doğu ve Batı Astrolojisi, I Chinq, Kabala, Çakra Sistemlerinin bir sentezidir. Human Design Harita Analizi esnasında kişi tüm şartlanmaların ötesinde kendi doğasını yeniden hatırladığında onunla tekrardan uyum içinde yaşama ve yaşam amacını ortaya koyma şansına sahip olur.

750,00 TL
Human Design Rave I’Ching Kart Destesi 033
Human Design Rave I’Ching Kart Destesi

Uluslararası Human Design Okulu Öğretmeni Lynda Bunnell tarafından hazırlanan Rave I’Ching Kart Destesi. Bu deste; günlük hayatlarımızı birçok farklı şekilde aydınlatmanın yanı sıra Rave I’Ching Kapıları ve Çizgileri hakkında daha fazla bilgi edinmek için de kullanılır. Bu Kart Destesi, sanatçı Kate McCavitt’in orijinal sanat eserlerinin görüntüleriyle resmedilmiştir.

75,00 TL
Gahl Sasson ile 2022 Astrolojisi 15
Gahl Sasson ile 2022 Astrolojisi

Gelecek yıl büyük bir şey planlıyorsanız, bu sınıfa katılana kadar hiçbir şeyi tamamlamayın!
2022, bizi 2020 ve 2021’in yönünden uzaklaşarak yeni bir yola götürüyor.

Gün: 16 Aralık 2021
Saat: 19:30 - 21:00

Yeni
Salı Şiiri 0022
Salı Şiiri

Yedi şiir severin yazdıklarından oluşan Salı Şiiri.
İnsan ha deyince şiir yazamaz biliyoruz. Hele ki biz her yazılanın şiir olduğunu da iddia etmiyoruz. Sadece yazdık diyebiliriz. Harfler, heceler, kelimeler günlerce içimizde dile gelmek için bekledi. Uzun soluklu yolculuğumuz bir yıl sürdü. Temmuz 2019’da başlayıp 2020’nin yazına kadar şiirleştik. Bizleri bir araya getiren aslında bir sesti. Bu yolcuğa çıkmamızı isteyen sesin bizi şiire götüreceğini bildiğimiz için sese kulak verdik. Sesin şiir dışında zaten söylediği hiçbir şey yoktu. Belki sizler de birgün bu ses ile şiir yolculuğuna çıkarsınız.
Yedi Şiir Sever: A. Selim O., 0Fulya Eyilik, Kübra Semetay, Osman Alp Denizler, Saniye Kısakürek, Sevda Akdağ, Zeynep Yolcu

20,00 TL
Haydar Ergülen ile Şiir Atölyesi 009
Haydar Ergülen ile Şiir Atölyesi

13 Mart 2022 - 1 Mayıs 2022
Pazartesi Akşamları
Saat: 19:00 - 21:00

Kadının Bedeni Kadının Bilgeliği 0033
Kadının Bedeni Kadının Bilgeliği

“Bedenine, zihnine ve ruhuna ilgisi olan her kadın için bir başyapıt.”. 

-Caroline Myss, Ph.D.

-Ruhun Anatomisi kitabının yazarıKadının Bedeni, Kadının Bilgeliği Uluslararası çok satılan kitaplar listesinde zirvesinde kadın sağlığı üzerine yazılmış en gerçek kitap olarak yerini koruyor.

85,00 TL
Kitap/Defter/Telefon/IPAD Organizer 0011
Kitap/Defter/Telefon/IPAD Organizer

Kitap/Defter/Telefon/IPAD Organizer
Boy: 27 cm
En: 45 cm
İki adet cep
Kalemlik
IPAD için cep
Telefonluk
Kartlık
Üst Kitaplık

135,00 TL
Human Design (Tasarımını Yaşamak) Rehberi Eğitimi Erken Ödeme 0022
Human Design (Tasarımını Yaşamak) Rehberi Eğitimi Erken Ödeme

DARSHANA MATHEWS İLE
HUMAN DESIGN (TASARIMINI YAŞAMAK) REHBERİ EĞİTİMİ
(HUMAN DESIGN LIVING YOUR DESIGN GUIDE TRAINING)
TARİHLER 10 Şubat - 23 Haziran
Perşembe akşamları 20:00 - 22:00

Yeni
Human Design İnsan Tasarımı'nın Tamamlayıcı Kitabı Farklılaşma Bilimi 0028
Human Design İnsan Tasarımı'nın Tamamlayıcı Kitabı Farklılaşma Bilimi

Human Design - İnsan Tasarımının Tanımlayıcı Kitabı Farklılaşma Bilimi

Hayatınızın En Sıra Dışı Yolculuğuna Çıkmaya Hazır mısınız? Size kendi Kullanım Kılavuzunuz verilse ne yaparsınız? Onu okur musunuz? Verdiği bilgileri hayatınızı değiştirmek için kullanır mısınız? Yoksa komodininizin üstünde açılmadan kalır mı? İnsan Tasarımı Sistemi böyle bir Kullanım Kılavuzudur. Bu bir inanç sistemi değildir – bu nedenle inanacak bir şey yoktur. Bu somut bir harita ve kendinizi fark edebileceğiniz/anlayabileceğiniz mantıksal bir yöntemdir. Bu kitapta açıklanan basit teknikleri deneyerek, hayatı kendiniz gibi, özgün olarak yaşamanın yolunu açarsınız

95,16 TL115,00 TL
%17
Darshana ile Human Design Tanıtım Gecesi (Video Sınıf) 0018
Darshana ile Human Design Tanıtım Gecesi (Video Sınıf)

Human Design sistemi bizi doğamıza uygun bir şekilde yaşamak için teşvik eder. Bu sistemi bizi kendi yolumuzun dışına çıkartan faktörleri öğrenmek, doğamıza uygun olan bir hayatı yaşayabilmek için kullanabiliriz.

Human Design hakkında detaylı bilgi almak istiyorsanız ücretsiz olarak Ocak 2020'de kaydolmuş olan Human Design Tanıtım Video Sınıfımızı izleyebilirsiniz.

0,00 TL
Feridun Andaç ile Yaratıcı Yazarlık Atölyesi 0030
Feridun Andaç ile Yaratıcı Yazarlık Atölyesi

YARATICI  YAZARLIK DERSLERİ BAŞLANGIÇ SEVİYE

Edebi  Bellek Çalışmaları
16 Aralık - 10 Şubat (30 Aralık ara)
Perşembe Akşamları
Saat: 20:00 - 22.00

Yeni
Uluslararası Human Design Okulu Eğitmeni Darshana Mathews  ile Sertifikalı Human Design Temel Eğitimleri 011
Uluslararası Human Design Okulu Eğitmeni Darshana Mathews ile Sertifikalı Human Design Temel Eğitimleri

Uluslararası Human Design Okulu Eğitmeni Darshana Mathews ile Sertifikalı Human Design Temel Eğitimleri
3 Bölüm

Living Your Design - Tasarımını Yaşamak
23 Şubat 2022 - 13 Nisan 2022 arası 

Rave ABC
20 Nisan 2022 - 1 Haziran 2022 arası

Rave Cartography
8 Haziran 2022 - 21 Eylül 2022 (Ağustos Ayı Tatil)

Çarşamba Akşamları: 20:00 - 22:00

Yeni

Butik Global © 2021 | Bu site RGS Yazılım® E-ticaret Yazılımı ile hazırlanmıştır