Kapat
Türkçe English

Korkularımızla Çalışma Konusunda Altı-Adımlık bir Yaklaşım


 

Korkularımızla Çalışma Konusunda Altı-Adımlık  bir Yaklaşım

 

 

Sara korkunun pençesine düşmüş 32 yaşında çekici bir kadındır ve en ufak bir baskı veya sorumluluk durumda çabucak bunaldığını hisseder. Evlidir ve dört yaşında bir oğlu vardır, ama bir çocuk ve bir evle ilgilenmenin baş edebileceğinden fazla olduğunu görür. Kocası tüm gün çalışır ve Sara'dan evle ilgilenmesini ve işten eve döndüğünde buzdolabında yemek görmeyi bekler. Bunun yerine dağınık bir evle ve eşinin yakınmalarıyla karşılaşır. Sık sık hayal kırıklığını Sara'ya öfkelenerek ve sabırsız davranarak ifade eder. Bu da durumu daha kötüye götürür.

Sara, hayatını kontrol eden korkunun pençesindedir ve ne yazık ki bu ıstırapta yalnız değil. Korku pek çoğumuzun yaşamlarını ele geçirebilir. Belki de bu pek çoğumuzun baş etmesi gereken en önemli sorundur. Bizim için işimizde ve özel yaşamlarımızda korkuyla uzlaşmaya varmak, tatmin edici bir hayatın esasıdır. Korkuyu anlamanın ve onunla çalışmanın basit ve pratik bir yolunu bulmak yardımcı olur.

Korkuyla çalışmayı altı basit adıma indirgemeye çalıştık. Doğrusal değiller, ama birlikte, bizim kapsamlı bir yaklaşım olduğunu düşündüğümüz şeyi oluştururlar. Bu altı adım Cynthia'ya korkuları konusunda yardımcı olduğundan, şimdi burada her birini özetleyeceğiz.

 

1. Birinci adım, nasıl korkularımızın farkında olmaktan ve onları hissetmekten kaçındığımızın farkına varmakla ilgilidir. Uzaklaştırmak, yalnız kalmak, kendimize karşı hareket etmek, böbürlenmek, agresif davranmak, kurtarmak, şikayet etmek ve her türlü bağımlılık gibi davranışlarla durumu telafi etme ve kendimizi korkuyu hissetmekten alıkoyma yollarımızı içerir. Sara, korkularıyla yüzleşme adımını atmamanın bir yolu olarak; kendini şikayet ederek, hızlı ve sürekli olarak konuşarak ve kendine "bunaldığını" söyleyerek dikkatini başka yere çekiyordu.

2. İkincisi ne zaman korku içinde olduğumuzu fark etmeyi ve korkunun kendini gösterdiği tüm yolların bilincinde olmayı öğrenmektir. Bu, korkunun bedensel hislerinin farkına varmayı içerir. Korkuyla-esaslı düşünce adını verdiğimiz şeyi gözlemlemeyi içerir. Ve son olarak, korku esaslı davranışlarımızın bilincine varmayı içerir. Bu adımda, bu üç alanı gözlemlemeye başlarız: bedendeki hisler, korku düşünceleri ve hayatımızda ortaya çıktığı şekliyle korku davranışları. Sara korku ortaya çıktığında onunla yüzleşmenin bir yolu olarak korkuyla bağlantılı olan bedensel hislerin farkına varmayı öğrenir.

3. Üçüncüsü, kendi korku hikayemizi tanımayı içerir. Bu, çocukluğumuzda terk edildiğimiz, saygısızlıkla karşılaştığımız, agresif ortamlara maruz kaldığımız ve genel anlamda çaresiz ve tehdit altında hissettiğimiz durumlarda bir çocuk olarak yaşadığımız korkuyu öğrenmekle ilgilidir. Korku hikayemizi öğrenmek entelektüel bir egzersiz değildir; Bu hikayemizi, masum ve güven dolu bir çocuğun perspektifinden hissetmektir. Ne yazık ki Sara, terk etmiş bir baba ve çökmüş bir anneden  dolayı bir terk edilme geçmişine sahipti. Ona mevcut zamanda dikkatli bir şekilde kaynak sağlayarak başladık. Sonra geçmişindeki travmanın özel anlarını keşfetmek için kılavuzlu meditasyon kullandık ve korkularının nasıl geliştiğine dair derin bir merhamet ve anlayış geliştirmesine yardımcı olduk.

4. Dördüncüsü, bugünkü yaşamlarımızda korkularımızı neyin tetiklediğinin farkına varmaktır. Bu adımda, "hassasiyetlerimiz" adını verdiğimiz şeyi fark etmeye başlarız: durumlar, ortamlar, kendi düşünce ve davranışlarımız ve başkalarının, bizde bir korku tepkisine neden olan davranışları.  Sara'nın en güçlü tetikleyicisi dışarının beklentileri ve onları karşılamak için hissettiği içsel baskıdır.

5. Bu yaklaşımın beşinci adımı, sinir sistemimizi rahatlatarak kendimizi sakinleştirmeyi öğrenmekle ilgilidir. Özellikle bu, korku hislerini, tıpkı korkmuş bir çocuğa sarılan bir anne ya da baba gibi sevgi dolu bir şekilde kucaklayarak onlarla dikkatli bir şekilde ilgilenmeyi içerir. Ayrıca bağımlılık yapan maddeler kullanmak yerine bizi rahatlatan aktiviteler bulmak ve nefes egzersizleri yapmak da önemlidir. Sara dansa, masaja ve derin nefes egzersizlerine olan tutkusunun kendini sakinleştirmenin en iyi yolu olduğunu fark etti.

6. Ve son olarak, yöntemimizin altıncı adımı harekete geçmekle ilgilidir. Harekete geçmek, derinden yer etmiş korku kalıplarına meydan okumak ve onları aşmak için hayatımızda küçük riskler almaktır. Bu ayrıca bedenimizi düzenli egzersizlerle hareket ettirerek, sağlıklı beslenme alışkanlıkları benimseyerek ve günümüzü yapıcı bir şekilde planlayarak kaynaklarımızı güçlendirmeyi kapsar. Son olarak harekete geçmek, içimizdeki korku dolu çocuğun davranışlarımızı yönlendirmesine izin vermemek için hayatımıza bir doz disiplin katmaktır. Yaralı içsel çocuğumuz anlık mutluluklar ister, hüsranla başa çıkma konusunda başarılı değildir ve korku hissetmekten nefret eder. O yüzden harekete geçmek, hayatımızın yaralı parçamızın değil, daha bilge olan benliğimizin kontrolünde olduğunu garanti etmek anlamına gelir. Böylece korkuyla yönetilmekten ziyade bilgelikle yönlendirilmiş hayatımızı yaşamaya başlayabiliriz.

Sara'yı, kocasının oğullarını bir anaokuluna gönderme, böylece Sara'nın kendine daha çok zaman ayırma ve kendiyle ilgilenip belki de sonunda bir terapi uzmanı olma tutkusunun peşinden gitmesi yönündeki tavsiyesini kabul etmeye teşvik ettik.

Bu kısa özetin, kendi yaşamınızdaki korkularınızla baş etmenize yardımcı olacağını umuyoruz.

 

Sevgilerle, Krishnananda ve Amana

 


Uluslararası Human Design Okulu Eğitmenleri ile Sertifikalı Human Design Temel Eğitimleri 011
Uluslararası Human Design Okulu Eğitmenleri ile Sertifikalı Human Design Temel Eğitimleri

Uluslararası Human Design Okulu Eğitmenleri ile Sertifikalı Human Design Temel Eğitimleri
3 Bölüm

2 Ekim - 20 Kasım arası  Living Your Design - Kendi Tasarımını Yaşamak

4 Aralık - 29 Ocak arası Rave ABC

5 Şubat - 1 Nisan arası Rave Chart

9.525,60 TL
Yeni
Human Design - Living Your Design - Kendi Tasarımını Yaşamak 0015
Human Design - Living Your Design - Kendi Tasarımını Yaşamak

Uluslararası Human Design Okulu Eğitmenleri ile
Living Your Design - Kendi Tasarımını Yaşamak

6 Mayıs - 24 Haziran arası 
Çarşamba Akşamları: 20:00 - 22:00 arası
Mekan: Online

2.381,40 TL
Yeni
Darshana ile Human Design Tanıtım Gecesi (Video Sınıf) 0018
Darshana ile Human Design Tanıtım Gecesi (Video Sınıf)

Human Design sistemi bizi doğamıza uygun bir şekilde yaşamak için teşvik eder. Bu sistemi bizi kendi yolumuzun dışına çıkartan faktörleri öğrenmek, doğamıza uygun olan bir hayatı yaşayabilmek için kullanabiliriz.

Human Design hakkında detaylı bilgi almak istiyorsanız ücretsiz olarak Ocak 2020'de kaydolmuş olan Human Design Tanıtım Video Sınıfımızı izleyebilirsiniz.

0,00 TL
Müge Özkorkut ile Beş Çayı Sohbetleri 0023
Müge Özkorkut ile Beş Çayı Sohbetleri

İstiyorum ki küçük bir grupla hangi zaman katılmak isteyenler için  uygunsa günün o saatinde bu başlıklarla buluşalım , yaşadıklarımız bir sohbet havasında paylaşalım. Ve bunu her hafta düzenli yapalım

Gün: 4 Mayıs 2020'den itibaren her Pazartesi
Saat: 17:00 - 18:30
Ücretsiz

0,00 TL
Yeni
Murathan Yıldız ile Fotoğrafik Bakış Açısı ile İran 0040
Murathan Yıldız ile Fotoğrafik Bakış Açısı ile İran

Murathan Yıldız ile Fotoğrafik Bakış Açısı ile İran
Murathan Yıldız ve değerli İran rehberi Mahya Sohrabi bizi harika bir İran turuna çıkartıyor.
Tarih: 29 Mayıs Cuma
Saat: 21:00
Ücretsiz

0,00 TL
Yeni

Butik Global © 2020 | Bu site RGS Yazılım® E-ticaret sistemi ile hazırlanmıştır