Kapat
Türkçe English

Makale Kategorileri

Korkularımızla Çalışma Konusunda Altı-Adımlık bir Yaklaşım


 

Korkularımızla Çalışma Konusunda Altı-Adımlık  bir Yaklaşım

 

 

Sara korkunun pençesine düşmüş 32 yaşında çekici bir kadındır ve en ufak bir baskı veya sorumluluk durumda çabucak bunaldığını hisseder. Evlidir ve dört yaşında bir oğlu vardır, ama bir çocuk ve bir evle ilgilenmenin baş edebileceğinden fazla olduğunu görür. Kocası tüm gün çalışır ve Sara'dan evle ilgilenmesini ve işten eve döndüğünde buzdolabında yemek görmeyi bekler. Bunun yerine dağınık bir evle ve eşinin yakınmalarıyla karşılaşır. Sık sık hayal kırıklığını Sara'ya öfkelenerek ve sabırsız davranarak ifade eder. Bu da durumu daha kötüye götürür.

Sara, hayatını kontrol eden korkunun pençesindedir ve ne yazık ki bu ıstırapta yalnız değil. Korku pek çoğumuzun yaşamlarını ele geçirebilir. Belki de bu pek çoğumuzun baş etmesi gereken en önemli sorundur. Bizim için işimizde ve özel yaşamlarımızda korkuyla uzlaşmaya varmak, tatmin edici bir hayatın esasıdır. Korkuyu anlamanın ve onunla çalışmanın basit ve pratik bir yolunu bulmak yardımcı olur.

Korkuyla çalışmayı altı basit adıma indirgemeye çalıştık. Doğrusal değiller, ama birlikte, bizim kapsamlı bir yaklaşım olduğunu düşündüğümüz şeyi oluştururlar. Bu altı adım Cynthia'ya korkuları konusunda yardımcı olduğundan, şimdi burada her birini özetleyeceğiz.

 

1. Birinci adım, nasıl korkularımızın farkında olmaktan ve onları hissetmekten kaçındığımızın farkına varmakla ilgilidir. Uzaklaştırmak, yalnız kalmak, kendimize karşı hareket etmek, böbürlenmek, agresif davranmak, kurtarmak, şikayet etmek ve her türlü bağımlılık gibi davranışlarla durumu telafi etme ve kendimizi korkuyu hissetmekten alıkoyma yollarımızı içerir. Sara, korkularıyla yüzleşme adımını atmamanın bir yolu olarak; kendini şikayet ederek, hızlı ve sürekli olarak konuşarak ve kendine "bunaldığını" söyleyerek dikkatini başka yere çekiyordu.

2. İkincisi ne zaman korku içinde olduğumuzu fark etmeyi ve korkunun kendini gösterdiği tüm yolların bilincinde olmayı öğrenmektir. Bu, korkunun bedensel hislerinin farkına varmayı içerir. Korkuyla-esaslı düşünce adını verdiğimiz şeyi gözlemlemeyi içerir. Ve son olarak, korku esaslı davranışlarımızın bilincine varmayı içerir. Bu adımda, bu üç alanı gözlemlemeye başlarız: bedendeki hisler, korku düşünceleri ve hayatımızda ortaya çıktığı şekliyle korku davranışları. Sara korku ortaya çıktığında onunla yüzleşmenin bir yolu olarak korkuyla bağlantılı olan bedensel hislerin farkına varmayı öğrenir.

3. Üçüncüsü, kendi korku hikayemizi tanımayı içerir. Bu, çocukluğumuzda terk edildiğimiz, saygısızlıkla karşılaştığımız, agresif ortamlara maruz kaldığımız ve genel anlamda çaresiz ve tehdit altında hissettiğimiz durumlarda bir çocuk olarak yaşadığımız korkuyu öğrenmekle ilgilidir. Korku hikayemizi öğrenmek entelektüel bir egzersiz değildir; Bu hikayemizi, masum ve güven dolu bir çocuğun perspektifinden hissetmektir. Ne yazık ki Sara, terk etmiş bir baba ve çökmüş bir anneden  dolayı bir terk edilme geçmişine sahipti. Ona mevcut zamanda dikkatli bir şekilde kaynak sağlayarak başladık. Sonra geçmişindeki travmanın özel anlarını keşfetmek için kılavuzlu meditasyon kullandık ve korkularının nasıl geliştiğine dair derin bir merhamet ve anlayış geliştirmesine yardımcı olduk.

4. Dördüncüsü, bugünkü yaşamlarımızda korkularımızı neyin tetiklediğinin farkına varmaktır. Bu adımda, "hassasiyetlerimiz" adını verdiğimiz şeyi fark etmeye başlarız: durumlar, ortamlar, kendi düşünce ve davranışlarımız ve başkalarının, bizde bir korku tepkisine neden olan davranışları.  Sara'nın en güçlü tetikleyicisi dışarının beklentileri ve onları karşılamak için hissettiği içsel baskıdır.

5. Bu yaklaşımın beşinci adımı, sinir sistemimizi rahatlatarak kendimizi sakinleştirmeyi öğrenmekle ilgilidir. Özellikle bu, korku hislerini, tıpkı korkmuş bir çocuğa sarılan bir anne ya da baba gibi sevgi dolu bir şekilde kucaklayarak onlarla dikkatli bir şekilde ilgilenmeyi içerir. Ayrıca bağımlılık yapan maddeler kullanmak yerine bizi rahatlatan aktiviteler bulmak ve nefes egzersizleri yapmak da önemlidir. Sara dansa, masaja ve derin nefes egzersizlerine olan tutkusunun kendini sakinleştirmenin en iyi yolu olduğunu fark etti.

6. Ve son olarak, yöntemimizin altıncı adımı harekete geçmekle ilgilidir. Harekete geçmek, derinden yer etmiş korku kalıplarına meydan okumak ve onları aşmak için hayatımızda küçük riskler almaktır. Bu ayrıca bedenimizi düzenli egzersizlerle hareket ettirerek, sağlıklı beslenme alışkanlıkları benimseyerek ve günümüzü yapıcı bir şekilde planlayarak kaynaklarımızı güçlendirmeyi kapsar. Son olarak harekete geçmek, içimizdeki korku dolu çocuğun davranışlarımızı yönlendirmesine izin vermemek için hayatımıza bir doz disiplin katmaktır. Yaralı içsel çocuğumuz anlık mutluluklar ister, hüsranla başa çıkma konusunda başarılı değildir ve korku hissetmekten nefret eder. O yüzden harekete geçmek, hayatımızın yaralı parçamızın değil, daha bilge olan benliğimizin kontrolünde olduğunu garanti etmek anlamına gelir. Böylece korkuyla yönetilmekten ziyade bilgelikle yönlendirilmiş hayatımızı yaşamaya başlayabiliriz.

Sara'yı, kocasının oğullarını bir anaokuluna gönderme, böylece Sara'nın kendine daha çok zaman ayırma ve kendiyle ilgilenip belki de sonunda bir terapi uzmanı olma tutkusunun peşinden gitmesi yönündeki tavsiyesini kabul etmeye teşvik ettik.

Bu kısa özetin, kendi yaşamınızdaki korkularınızla baş etmenize yardımcı olacağını umuyoruz.

 

Sevgilerle, Krishnananda ve Amana

 


İlişkilerimizi Nasıl Sabote Ederiz 08
İlişkilerimizi Nasıl Sabote Ederiz

Tarih: 26 Eylül 2019 Perşembe
Saat: 20:00 - 21:30
Mekan: Online

240,00 TL
Yeni
Gahl Sasson ile İlişkilerin Simyası 15
Gahl Sasson ile İlişkilerin Simyası

İlişkilerin Simyası - Hayatınıza ilişki çekmek veya var olan ilişkinizin ahengi için mistik geleneklerden faydalanmak.

Ruh eşleri nedir ve sevgilimin benim ruh ikizim olduğunu nasıl anlarım?
Neden çoğu evlilikler Satürn Dönüşümüz sırasında olur?
İlişkilerin mistik, enerjik ve astrolojik anlamları nelerdir?
Havva ve Adem bizlere ilişkilerin saklı manaları hakkında neler öğretebilir?
Dişi ve eril enerjilerimi nasıl dengelerim?
Uyumlu burçlar hangileridir ve astrolojik uyumluluk nasıl çalışır?
İçsel eril ve dişi yönlerim uyumlu mu yoksa bir çatışma içinde mi? Bunu nasıl bilebilirim?


Bu eğlenceli ve keyifli çalışma, farklı mistik geleneklerden gelen ilişki tavsiyelerini hikaye anlatımları ve mitlerle birlikte sunar; hepsi ilişkileri mutlu kılmak üzere tasarlanmıştır.

22 Haziran Cumartesi 19:30

90,00 TL
Yeni
Alkali Beslenme - Alkali Mutfak 17
Alkali Beslenme - Alkali Mutfak

Beslenme Koçu, Executive Şef, Yazar ve Eğitmen Miyase Bülbül’den Alkali beslenme nedir ve Alkali Beslenmek için mutfağımızda ne tür değişiklikler yapmalıyız sorularının cevaplarını dinliyor olacağız.

Tarih: 20 Haziran Perşembe
Saat: 20:00
Mekan: Online

50,00 TL
Yeni
Uluslararası Human Design Okulu Eğitmenleri ile Sertifikalı Human Design Temel Eğitimleri 011
Uluslararası Human Design Okulu Eğitmenleri ile Sertifikalı Human Design Temel Eğitimleri

Uluslararası Human Design Okulu Eğitmenleri ile Sertifikalı Human Design Temel Eğitimleri

25 Eylül - 6 Kasım arası  Living Your Design - Kendi Tasarımını Yaşamak

20 Kasım - 15 Ocak arası Rave ABC

29 Ocak - 18 Mart arası Rave Chart

7.829,22 TL
Yeni

Butik Global © 2019 | Bu site RGS Yazılım® E-ticaret sistemi ile hazırlanmıştır